Klocki

Piszczenie klocków hamulcowych – objaw poważnego problemu

Układ hamulcowy jest na tyle ważnym elementem auta, że ignorowanie jakichkolwiek oznak jego nieprawidłowego działania jest absolutnie niepożądane. Jednym z najbardziej niepokojących sygnałów, jakie kierowcy mogą zaobserwować w związku z działaniem układu hamulcowego w aucie są wydawane przez klocki piszczące odgłosy. Skąd biorą się te odgłosy i w jaki sposób można im zaradzić?

Powód piszczenia klocków można wyjaśnić, przedstawiając ogólną zasadę działania tarczowego układu hamulcowego. Otóż w autach posiadających tego rodzaju układ podczas hamowania klocki hamulcowe dociskają tarczę hamulcowe i w ten sposób właśnie następuje spadek tempa jazdy. Jeżeli klocki będą w trakcie tej czynności wibrować, będzie powodowało wydawanie przez nie piszczących odgłosów. Tego nie można ignorować, ponieważ jest to sygnał bardzo poważnych zaburzeń w działaniu klocków.

Zaobserwowawszy piszczenie klocków hamulcowych, musimy przeprowadzić ich dokładną diagnozę. Aspekty, na które musimy zwrócić koniecznie uwagę to:

  • grubość klocków – jeżeli któraś część klocka jest grubsza niż pozostałe, jest to symptomem złego docisku klocka hamulcowego do tarczy
  • równomierność ścierania klocków
  • gładkość powierzchni, na której pracują klocki